Lesson 1, Topic 1
In Progress

Ty i pieniądze

Jak pozbyć się blokad i przekonań jakie obecnie “siedzą” w Tobie?

Nie jestem zwolenniczką “grzebania” w przeszłości i pogrążania się w ciemnej stronie naszego życia. Z pewnością, jeśli czujesz, że utknęłaś w miejscu, konieczne jest zrozumienie skąd wzięły się blokady, które nie pozwalają nam iść do przodu. Jednak, aby pójść do przodu i pozbyć się ograniczeń znacznie ważniejsza jest zmiana sposobu myślenia i oswajanie tematu, który do tej pory sprawiał nam trudność.

Takimi tematami w życiu kobiety są związki i … pieniądze. 

I tym drugim tematem właśnie się zajmiemy. To on zazwyczaj wywołuje najwięcej emocji.

  • Dla jednych pieniądze wywołują stres, bo są podstawowym środkiem płatniczym i są być, albo nie być pod koniec każdego miesiąca. Zaczynasz się stresować czy będziesz mieć odpowiednią kwotę na spłatę wszystkich zobowiązań. Czy przez ich brak nie wpakujesz się w większe kłopoty, niż te które już masz.
  • Gdy przechodzisz do kolejnego etapu w swoim życiu, pieniądze jawią się jako środek do niezależności i wolności. Umożliwiają Ci stworzenie takiej wersji swojego życia, na którym Ci zawsze zależało.

Niezależnie, na którym etapie jesteś przychodzi taki moment, w którym czujesz, że stanęłaś przed ścianą. I ta ściana zazwyczaj pojawia się zawsze, gdy chcemy osiągnąć coś, co do tej pory nie było dla nas osiągalne.

Tak jak wspomniałam wcześniej – nie jestem fanką rozdrapywania starych ran i pogrążania się w negatywnych uczuciach. Przeszłości już nie zmienisz, jak zatem odblokować swój sposób myślenia o pieniądzach, aby pokonać obecny etap, w którym jesteś i sięgnąć po więcej?

Oto 8 moich rad, które możesz zacząć stosować już dziś:

#1 Zrób miejsce na nowe

Aby manifestować pieniądze (i cokolwiek innego) w swoim życiu, musisz zrobić na to miejsce. Tak jak nie nalejesz więcej wody do pełnej szklanki soku, tak samo trudno będzie Ci stworzyć coś nowego w swoim życiu, jeśli nie ma na to miejsca. Stwórz fizyczne i mentalne miejsce na nowe. Mówimy o przyciąganiu pieniędzy, ale przecież nie chcesz mieć więcej pieniędzy w swoim życiu, aby patrzeć na banknoty czy też wylepić sobie nimi ścianę w pokoju, prawda? Potrzebujesz pieniądze, aby zrealizować swój cel (cokolwiek nim jest)

Jak to wykonać?

 Zacznij od najprostszego: zrób miejsce w swojej szafie. Wyrzuć, oddaj lub sprzedaż ubrania, w których już nie chodzisz. Tak, tą za małą także, bo jeśli nie schudłaś przez ostatnie 3 lata, to uwierz mi, jest mało prawdopodobne, że teraz Ci się uda. Nawet jeśli Ci się uda, to kupisz sobie coś nowego, lepszego. 

Sprawdź także wszystkie subskrypcje, które masz wykupione, a z których nie korzystasz? Karnet na basen czy siłownię, na który nie chodzisz? Karnet do klubu książki, a nie przeczytałaś ani jednej książki, od pół roku. 

Tego typu działania nie tylko pozwolą Ci zrobić miejsce, ale już od pierwszej chwili pozwolą Ci zarabiać. Sprzedając ubrania czy niepotrzebne graty ze swojego domu, zarobisz. Anulując subskrypcję, także zarobisz.

#2 Pozbądź się uraz

Ja wiem, jak niektórzy uwielbiają rozdrapywać rany i wspominać w kółko to samo. Tylko, że to nikomu nie służy. Może i czujesz się przez chwilę lepiej, ale zaraz potem jest tylko gorzej. (wspominałam już, że ja nie jestem tego fanką?). Musisz sobie uświadomić, że w życiu manifestuje się to, na czym skupiasz najwięcej uwagi i co jest naładowane większą dawką emocji. Nie ma tutaj znaczenia, czy to coś dobrego czy złego. Rozpamiętując w kółko co Ci się nie udało, że ktoś Cię zranił, że brakuje Ci wiecznie pieniędzy, zgadnij co się dzieje? Dokładnie to samo. w Twoim życiu pojawiają się cały czas takie same sytuacje. Znowu Ci się coś nie udaje, znowu Cię ktoś rani i znowu brakuje Ci pieniędzy.

A przecież ty chcesz czegoś innego, prawda?

Jak to wykonać?

Napisz wszystko czego nie chcesz i nie lubisz w swoim życiu. Wymień wszystko i każdego do kogo czujesz urazę. Wypisz także wszystkie ograniczające myśli na temat pieniędzy, które kiedykolwiek miałaś. 

Po napisaniu każdej z rzeczy powiedz głośno i wyraźnie: “Wybaczam Ci. Kocham Cię”. Brzmi głupio? Jasne, że tak. Ale albo te ograniczenia, albo lepsze możliwości i przyszłość. Wybór jest prosty.

#3 Zauważ co jest wokół Ciebie

Kolejny problem jaki pojawia się w Twoim życiu, to fakt, że brak pieniędzy działa trochę jak klapki na oczach. Jesteś tak skupiona na tym czego Ci w życiu brakuje, że nie zauważasz tego co już masz. Manifestowanie (wolisz techniczny zwrot? fizyka kwantowa) polega na wykorzystaniu energii. Jedna energia, przyciąga elementy wibrujące taką samą energią. Im jest jej więcej, tym szybciej manifestujesz (urzeczywistniasz) rzeczy, których pragniesz. W praktyce oznacza to tyle, że aby mieć więcej pieniędzy w swoim życiu, musisz czuć się tak, jakbyś już je miała. No i tu pojawia się problem. Ponieważ myśląc o większej ilości pieniędzy bardzo często skupiasz się na tym, że jeszcze ich jeszcz enie masz, że Ci ich brakuje. A nie tędy droga

Jak to wykonać?

Zrób listę wszystkiego, co już masz. Możesz zrobić tabelkę w Excelu z cenami wszystkich rzeczy, które już posiadasz. Ale także zauważ to, co udało Ci się już osiągnąć w swoim życiu. Ciesz się tym, bądź z siebie dumna. Zauważ także osoby, których obecność w Twoim życiu jest dla Ciebie ważna. Wracaj do tej listy za każdym razem, gdy tylko poczujesz, że zaczynasz się skupiać na brakującej kwocie.

#4 Zatroszcz się o siebie

Bardzo często jesteśmy tak zabiegane troszczące się o wszystkich wokoło, że zapominamy o sobie. Pamiętaj, że jesteś równie ważna, jak inni i to jaki cel sobie obrałaś, należy się Tobie. Trudno Ci będzie manifestować w swoim życiu cokolwiek dobrego, jeśli każdego dnia zmęczenie będzie pokonywać Twoją codzienność.

Jak to wykonać?

Zarezerwuj weekend w SPA, umów się na masaż. Nie możesz sobie na to pozwolić? Zarezerwuj czas w kalendarzu na spacer, czytanie książki, czy długą kąpiel. Ale stwórz z tego codzienny/tygodniowy obowiązkowy rytuał. Nie czas raz, na kilka tygodni czy miesięcy, gdy inni nic od Ciebie niczego nie będą chcieć. A niemalże obowiązkowa rutyna. 

#5 Zaprzyjaźnij się z pieniędzmi

Bardzo często gdy jesteś w tej początkowej fazie pokonywania blokad, boisz się tematu pieniędzy. Nie sprawdzasz i nie kontrolujesz swojego stanu rachunku, bo Cię one przerażają. Czas to zmienić.

Jak to wykonać?

Zacznij od codziennego porannego/wieczornego sprawdzania stanu rachunku. Niech oglądanie liczb na Twoim koncie stanie się czymś absolutnie normalnym. Ale nie ograniczaj się jedynie do sprawdzania stanu. Obserwuj wydatki. Zacznij analizować kwoty. Stwórz domowy budżet i zacznij planować kwoty, które wydajesz.

#6 Zacznij pisać

Na co dzień jesteś tak zabiegana i milion myśli przebiega w twojej głowie w każdej minucie. Spróbuj na chwilę myśleć o niczym. I jak? O czym pomyślałaś?

Pisanie pozwala skupić swoją uwagę przez dłuższą chwilę na jednym temacie i to to właśnie chodzi.

Jak to wykonać?

Załóż specjalny zeszyt, w którym po pierwsze piszesz konkretnie jakiej kwoty oczekujesz i w jakim terminie, a po drugie będziesz opisywać swoje życie, gdy ten cel się zrealizuje. Włącz sobie alarm na przykład na 10-15 minut i skup swoją uwagę tylko i wyłącznie na opisywaniu swojego celu. Pisz w czasie teraźniejszym, tak jakby to już się zrealizowało.

#7 Wizualizacja

Jak myślisz, co lepiej zapamiętałabyś? To czego nazwę usłyszałaś jeden raz, czy to, czego nazwę usłyszałaś wraz z dokładnym opisem jak to coś wygląda?

Zdecydowanie ta druga opcja. Nawet jeśli zapomnisz tego nazwę, to z pewnością będziesz wiedziała jak to wygląda, smakuje, jakie dźwięki wydaje. Czy nie jest przypadkiem tak, że gdy myślisz o swoim finansowym celu i zaczynasz myśleć o tym, czego Ci brakuje od razu czujesz to wszystkimi zmysłami? Czujesz strach, przerażenie. Widzisz, czego Ci brakuje.

Trzeba zmienić tą sytuację.

Jak to wykonać?

W poprzednim punkcie wspomniałam o pisaniu. Możesz do tego dodać emocje, obrazy. Opisując swój cel, postaraj się go poczuć wszystkimi zmysłami. Poczuj się tak, jakby on już się zrealizował. Nie koncentruj się na tym czego Ci brakuje, ale na tym jak Twoje życie wygląda, jak ten cel się zrealizuje. Jak szczęśliwa, wolna, będziesz, gdy już to osiągniesz. Poczuj się jak dziecko, dla którego nie ma ograniczeń. Zanurz się chwilę w swojej wyobraźni i ciesz tą chwilą.

#8 Otaczaj się odpowiednimi osobami

Ludzie to emocje, a emocje, to energia. To co słyszymy i wokół jakich osób przebywamy ma wpływ na nasze postrzeganie świata. Nawet jeśli jesteś pozytywną osobą, z radosnym nastawieniem do świata, przebywając tylko i wyłącznie wśród osób negatywnych będziesz czuła się, jakby ktoś odbierał Ci energię do życia. Często jesteś tak długo pod wpływem jakiś osób, że nawet już nie dostrzegasz, że świat wokoło wygląda inaczej. 

Jak to wykonać?

Przeanalizuj jaki stosunek do pieniędzy mają osoby, z którymi najczęściej przebywasz? Czy potrafisz z nimi szczerze mówić na ten temat? Czy pieniądze są zawsze postrzegane jako zło konieczne, że zawsze ich mało, czy jednak są to osoby dla których limit nie istnieje i nie stanowią one problemu. Tutaj nie chodzi o zasobność portfela, a o sposób postrzegania samych pieniędzy. 

Szukaj towarzystwa osób, które będą Cię inspirować do działania, a nie ciągnąć za sobą w dół. Pamiętaj, życie masz tylko jedno i tylko od Ciebie zależy jak je przeżyjesz.

  1. Pobierz poradnik ( PORADNIK-Jak zmienić blokady ), jaki przygotowałam dla jednego z moich szkoleń. Zapoznaj się z blokadami, jakie często występują w każdym z nas i naucz się rozpoznawać te momenty.
  2. Pobierz ćwiczenie ( Cwiczenie4-do-edycji ) i przeanalizuj swój obecny stosunek do pieniędzy
  3. Dołącz do dyskusji na forum i podziel się swoimi obecnymi przekonaniami dotyczącymi pieniędzy: https://program100.pl/groups/e-projektowanie/forum/discussions/jak-obecnie-postrzegasz-pieniadze-w-swoim-zyciu/#post-1537